ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଅବ୍ୟକ୍ତ ବେଦନା
ଗଳ୍ପ
ତାପସ ରଞ୍ଜନ

ଅବ୍ୟକ୍ତ ବେଦନା

ଟ୍ରେନ ଆସିବାର ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଥିଲା । ତରତର ହେଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆଡ଼େ ଆଗଉଥିଲି ମୁଁ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବନ୍ଧୁଜଣଙ୍କ ଆସୁଛନ୍ତି ମୋ ସହରକୁ । ତାଙ୍କର ସାମାନ୍ୟତମ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ
ଗଳ୍ପ
ସାଇ ପ୍ରକାଶ

ଅଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ

ସହରର ଶେଷ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିଲା ମୋ ଘର, ସହର କହିଲେ ଛୋଟ ସହରଟିଏ, ଆଠ–ଦଶ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜନବସତି ନୁହେଁ ବୋଧେ । ଘରର ସାମନାରେ ମୋରମ ପଡ଼ିଥିବା ଲାଲ୍ ରାସ୍ତା, କଂକ୍ରିଟ କି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନବପଲ୍ଲବରେ ନବବର୍ଷର ନ‌କ୍ସା
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ଡ. ବିଶ୍ଵରଞ୍ଜନ କର

ନବବର୍ଷର ନକ୍ସା

୧ ~ ଡାଏରୀ ପୁରୁଣା ଡାଏରୀର ବା କି ଦୋଷ? ତା’ ଦେହରେ ପାପ-ପୂଣ୍ୟର କାହାଣୀ ଟିପୁଥିବା ମଣିଷଟାତ ବଦଳୁନି, ସେ କାହିଁକି ବଦଳି ଯିବ? ୨ ~ ମୂଲ ନୂଆବର୍ଷରେ ନୂଆଗରାଖ ଖୋଜୁଛି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଗଳ୍ପ
ଡ. ପୂଜା ଦାଶ

କମଳା ଶାଢ଼ୀ

କାଲି ଶାଢ଼ୀଟେ ମିଲିଲା ମୋତେ ମୋ ବିବାହ ବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ | ରାତି ବାରଟା ବେଳକୁ ଇଂରାଜୀ ଷ୍ଟାଇଲିରେ ମୋ ହାତକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଲେ ଏଇ ଶାଢ଼ୀ ଖଣ୍ଡିକ | ଚିକମିକ କାଗଜରେ ବନ୍ଧା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ସେନାପତି

ଅସରନ୍ତି କଥା

ରାଧିକା, ଏହି ନାଁଟି ମୋ ଜେଜେବାପା ବ‌ହୁତ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ରଖିଥିଲେ । ଆମ ଓଡ଼ିଆ ଘରେ ତ’ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଅତି କମ୍‌ରେ ୩/୪ଟି ନାଁ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ମୋର କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମାଆ ପରି ମାଆଟିଏ
ଗଳ୍ପ
ଶିବରାମ ସୁଆର

ମାଆ ପରି ମାଆଟିଏ

ସାଧୁ ବେହେରା ମେ ମାସର ଟାଣ ଖରାରେ ବି ଫୁଲ ଗଛ ଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଏ, ସବୁଦିନ ଭଳି । ମୁଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାଡାମଙ୍କ ପିଅନ ଆସି ଡାକ ଛାଡିଲା, “ସାଧୁ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »

ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଅବ୍ୟକ୍ତ ବେଦନା
ଗଳ୍ପ
ତାପସ ରଞ୍ଜନ

ଅବ୍ୟକ୍ତ ବେଦନା

ଟ୍ରେନ ଆସିବାର ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଥିଲା । ତରତର ହେଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆଡ଼େ ଆଗଉଥିଲି ମୁଁ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବନ୍ଧୁଜଣଙ୍କ ଆସୁଛନ୍ତି ମୋ ସହରକୁ । ତାଙ୍କର ସାମାନ୍ୟତମ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ
ଗଳ୍ପ
ସାଇ ପ୍ରକାଶ

ଅଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ

ସହରର ଶେଷ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିଲା ମୋ ଘର, ସହର କହିଲେ ଛୋଟ ସହରଟିଏ, ଆଠ–ଦଶ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜନବସତି ନୁହେଁ ବୋଧେ । ଘରର ସାମନାରେ ମୋରମ ପଡ଼ିଥିବା ଲାଲ୍ ରାସ୍ତା, କଂକ୍ରିଟ କି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନବପଲ୍ଲବରେ ନବବର୍ଷର ନ‌କ୍ସା
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ଡ. ବିଶ୍ଵରଞ୍ଜନ କର

ନବବର୍ଷର ନକ୍ସା

୧ ~ ଡାଏରୀ ପୁରୁଣା ଡାଏରୀର ବା କି ଦୋଷ? ତା’ ଦେହରେ ପାପ-ପୂଣ୍ୟର କାହାଣୀ ଟିପୁଥିବା ମଣିଷଟାତ ବଦଳୁନି, ସେ କାହିଁକି ବଦଳି ଯିବ? ୨ ~ ମୂଲ ନୂଆବର୍ଷରେ ନୂଆଗରାଖ ଖୋଜୁଛି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଗଳ୍ପ
ଡ. ପୂଜା ଦାଶ

କମଳା ଶାଢ଼ୀ

କାଲି ଶାଢ଼ୀଟେ ମିଲିଲା ମୋତେ ମୋ ବିବାହ ବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ | ରାତି ବାରଟା ବେଳକୁ ଇଂରାଜୀ ଷ୍ଟାଇଲିରେ ମୋ ହାତକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଲେ ଏଇ ଶାଢ଼ୀ ଖଣ୍ଡିକ | ଚିକମିକ କାଗଜରେ ବନ୍ଧା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ସେନାପତି

ଅସରନ୍ତି କଥା

ରାଧିକା, ଏହି ନାଁଟି ମୋ ଜେଜେବାପା ବ‌ହୁତ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ରଖିଥିଲେ । ଆମ ଓଡ଼ିଆ ଘରେ ତ’ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଅତି କମ୍‌ରେ ୩/୪ଟି ନାଁ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ମୋର କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମାଆ ପରି ମାଆଟିଏ
ଗଳ୍ପ
ଶିବରାମ ସୁଆର

ମାଆ ପରି ମାଆଟିଏ

ସାଧୁ ବେହେରା ମେ ମାସର ଟାଣ ଖରାରେ ବି ଫୁଲ ଗଛ ଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଏ, ସବୁଦିନ ଭଳି । ମୁଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାଡାମଙ୍କ ପିଅନ ଆସି ଡାକ ଛାଡିଲା, “ସାଧୁ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
Close Menu