ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ନ‌କ୍ସା
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ଡ. ବିଶ୍ଵରଞ୍ଜନ କର

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ନ‌କ୍ସା

ଗିନାଚାମଚ ରାଜସ୍ଥାନୀ ହେଲେବି ଶାଶୁକୁ ସବୁ ଓଡ଼ିଆ ଚାଲିଚଳଣୀ ଓ ଆଦବକାଇଦା ଜଣା । ବଡ଼ବୋହୂ ବେଳକୁ ସିନା ଭୁଲିଗଲାବୋଲି ଦିନଗଡ଼ି ଅସମୟରେ ପିଲାଟି ପେଟରେ ଚାଲିଗଲା, ହେଲେ ଏଥର ସାନବେଳକୁ ରାତିଅଧରେ ପିଲା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଘୋଡ଼ା ଡିମ୍ବ
ଗଳ୍ପ
ଡ. ପୂଜା ଦାଶ

ଘୋଡ଼ା ଡିମ୍ବ

ପ୍ରାୟ ୨୮ କି ୨୯ ବର୍ଷ ତଳର କଥା । ମହାପାତ୍ର ବାବୁ, ତାଙ୍କ ଧର୍ମ ପତ୍ନୀ ଟୁନା ମାଉସୀ ଆଉ ତିନି ଜଣ ଛୁଆଙ୍କ ସ‌ହ ରହୁଥିଲେ ଏଇ ଆମ କଟକର ଡଗରପଡ଼ାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ହେ ଭଗବାନ !
ଗଳ୍ପ
ବୀଣାପାଣି ରାଏଗୁରୁ

ହେ ଭଗବାନ !

ହେ ଭଗବାନ ! କେଉଁଠି ତୁମେ? ସମାଜ ସଙ୍କଟରେ, ସଂସାର ବିନାଶ ପଥେ, ବିଶ୍ୱ ବିପଦର ଅର୍ଗଳିରେ । ମଣିଷ ଖୋଳିଚାଲିଛି ମଣିଷ ପାଇଁ ଗଡ଼ତା । କାହିଁକି ଏମିତି? କେତେଦିନ ଆଉ ଏମିତି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନିସ୍ତବ୍ଧତାର ସ୍ଵର
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ନିସ୍ତବ୍ଧତାର ସ୍ଵର

ଏକ ଭାଇ ଡାକିଥିଲେ – ଆ ପ୍ରଭା, ଯିବା ଦେଖିବୁ, କାହାର ଯାତ୍ରା ବାହାରିଛି ! ସେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ, କାହାର ଯାତ୍ରା ବାହାରିଛି । କେମିତି ଜାଣିଥାନ୍ତେ? ଆଠ–ନଅ ବର୍ଷର ଝିଅ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବଣମଲ୍ଲୀ
ଗଳ୍ପ
ଅନୁସୂୟା ଜେନା

ବଣମଲ୍ଲୀ

ସକାଳ ସାତଟା । ହାୱଡ଼ା–ପୁରୀ ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚାରି ନମ୍ବର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଲାଗିଲା । ଟ୍ରେନ ପହଞ୍ଚିବା ସମୟରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଡେରି ଥିଲା । ଟ୍ରେନରେ ଆଜି ନାହିଁ ନଥିବା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରେମିକା
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ସସ୍ମିତା ସାହୁ

ପ୍ରେମିକା

ଟ୍ରେନ ତା‘ର ଗତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟତ ହେବାବେଳେ ଧଇଁସଇଁ ହୋଇ ରୁଦ୍ର ଟ୍ରେନ ଭିତରକୁ ପ୍ରେବେଶ କରିଥିଲା । ବ‌ହୁତ ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଛୁଟି ମିଳିଛି । ବିଗତ ଛଅ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମେଣ୍ଢାଗୋଲା କଥା
ବ୍ୟଙ୍ଗ କଥା
ଆଶିଷ କୁମାର ନାୟକ

ମେଣ୍ଢାଗୋଲା କଥା

ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ତିନୋଟି ଗାଁ ଥିଲା —  କରମାପୁର, ମହାଚତୁରପୁର, ଅତିଚତୁରପୁର । ସେତବେଳର ସମାଜରେ ସମସ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ ଓ ଭଲରେ ଚଳୁଥିଲେ । କିଏ ଚାଷ କରୁଥିଲା ତ‘

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରାପ୍ତେଷୁ
ଗଳ୍ପ
ରାଧାକାନ୍ତ ଦାଶ

ପ୍ରାପ୍ତେଷୁ

ମୁଁ ସେଦିନ ଯାଇଥାଏ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ ଲାଇବ୍ରେରୀ । ଯେତେବେଳେ ଖାଲି ସମୟ ପାଏ ମୁଁ ଚାଲିଆସେ ଏଠିକି । ସେଦିନ ସାମ୍ୟବାଦ ଉପରେ ଆଧାରିତ କାର୍ଲମାକ୍ସଙ୍କ ‘Das Capital’ ବ‌ହିଟି ପଢ଼ିବାକୁ ଭାବିଲି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କର୍ମଫଳ
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ଆଭା ପ୍ରଧାନ

କର୍ମଫଳ

– ଲୀନା, ଲୀନା, ଲୀନା ଆରେ ସୁମି, ଲୀନା କୁଆଡ଼େ ଗଲା? କେତେବେଳୁ ଡାକପକଉଛି ଅଥଚ ସୋର ଶବଦ କିଛି ବି ନାହିଁ । – ପଢ଼ା ଘରେ ଦେଖିବ ଯାଅ । ଅଲିଅଳି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଏକ ଡାହାଣୀର ଅପମୃତ୍ୟୁ
ଗଳ୍ପ
ଡ. ଶ୍ରୀଧର ସାହୁ

ଏକ ଡାହାଣୀର ଅପମୃତ୍ୟୁ

ପୃଥିବୀରେ ଆଖି ଦୃଶିଆ ଭୌଗୋଳିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟେ ଅନେକ ବର୍ଷରେ । କିନ୍ତୁ, ଆମ ଗାଁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ତା’ ଗତିପଥ ବଦଳାଇଲା ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ, ମୁଁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »

ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ନ‌କ୍ସା
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ଡ. ବିଶ୍ଵରଞ୍ଜନ କର

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ନ‌କ୍ସା

ଗିନାଚାମଚ ରାଜସ୍ଥାନୀ ହେଲେବି ଶାଶୁକୁ ସବୁ ଓଡ଼ିଆ ଚାଲିଚଳଣୀ ଓ ଆଦବକାଇଦା ଜଣା । ବଡ଼ବୋହୂ ବେଳକୁ ସିନା ଭୁଲିଗଲାବୋଲି ଦିନଗଡ଼ି ଅସମୟରେ ପିଲାଟି ପେଟରେ ଚାଲିଗଲା, ହେଲେ ଏଥର ସାନବେଳକୁ ରାତିଅଧରେ ପିଲା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଘୋଡ଼ା ଡିମ୍ବ
ଗଳ୍ପ
ଡ. ପୂଜା ଦାଶ

ଘୋଡ଼ା ଡିମ୍ବ

ପ୍ରାୟ ୨୮ କି ୨୯ ବର୍ଷ ତଳର କଥା । ମହାପାତ୍ର ବାବୁ, ତାଙ୍କ ଧର୍ମ ପତ୍ନୀ ଟୁନା ମାଉସୀ ଆଉ ତିନି ଜଣ ଛୁଆଙ୍କ ସ‌ହ ରହୁଥିଲେ ଏଇ ଆମ କଟକର ଡଗରପଡ଼ାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ହେ ଭଗବାନ !
ଗଳ୍ପ
ବୀଣାପାଣି ରାଏଗୁରୁ

ହେ ଭଗବାନ !

ହେ ଭଗବାନ ! କେଉଁଠି ତୁମେ? ସମାଜ ସଙ୍କଟରେ, ସଂସାର ବିନାଶ ପଥେ, ବିଶ୍ୱ ବିପଦର ଅର୍ଗଳିରେ । ମଣିଷ ଖୋଳିଚାଲିଛି ମଣିଷ ପାଇଁ ଗଡ଼ତା । କାହିଁକି ଏମିତି? କେତେଦିନ ଆଉ ଏମିତି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନିସ୍ତବ୍ଧତାର ସ୍ଵର
କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପନ୍ୟାସ
ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ନିସ୍ତବ୍ଧତାର ସ୍ଵର

ଏକ ଭାଇ ଡାକିଥିଲେ – ଆ ପ୍ରଭା, ଯିବା ଦେଖିବୁ, କାହାର ଯାତ୍ରା ବାହାରିଛି ! ସେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ, କାହାର ଯାତ୍ରା ବାହାରିଛି । କେମିତି ଜାଣିଥାନ୍ତେ? ଆଠ–ନଅ ବର୍ଷର ଝିଅ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବଣମଲ୍ଲୀ
ଗଳ୍ପ
ଅନୁସୂୟା ଜେନା

ବଣମଲ୍ଲୀ

ସକାଳ ସାତଟା । ହାୱଡ଼ା–ପୁରୀ ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚାରି ନମ୍ବର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଲାଗିଲା । ଟ୍ରେନ ପହଞ୍ଚିବା ସମୟରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଡେରି ଥିଲା । ଟ୍ରେନରେ ଆଜି ନାହିଁ ନଥିବା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରେମିକା
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ସସ୍ମିତା ସାହୁ

ପ୍ରେମିକା

ଟ୍ରେନ ତା‘ର ଗତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟତ ହେବାବେଳେ ଧଇଁସଇଁ ହୋଇ ରୁଦ୍ର ଟ୍ରେନ ଭିତରକୁ ପ୍ରେବେଶ କରିଥିଲା । ବ‌ହୁତ ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଛୁଟି ମିଳିଛି । ବିଗତ ଛଅ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମେଣ୍ଢାଗୋଲା କଥା
ବ୍ୟଙ୍ଗ କଥା
ଆଶିଷ କୁମାର ନାୟକ

ମେଣ୍ଢାଗୋଲା କଥା

ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ତିନୋଟି ଗାଁ ଥିଲା —  କରମାପୁର, ମହାଚତୁରପୁର, ଅତିଚତୁରପୁର । ସେତବେଳର ସମାଜରେ ସମସ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ ଓ ଭଲରେ ଚଳୁଥିଲେ । କିଏ ଚାଷ କରୁଥିଲା ତ‘

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରାପ୍ତେଷୁ
ଗଳ୍ପ
ରାଧାକାନ୍ତ ଦାଶ

ପ୍ରାପ୍ତେଷୁ

ମୁଁ ସେଦିନ ଯାଇଥାଏ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ ଲାଇବ୍ରେରୀ । ଯେତେବେଳେ ଖାଲି ସମୟ ପାଏ ମୁଁ ଚାଲିଆସେ ଏଠିକି । ସେଦିନ ସାମ୍ୟବାଦ ଉପରେ ଆଧାରିତ କାର୍ଲମାକ୍ସଙ୍କ ‘Das Capital’ ବ‌ହିଟି ପଢ଼ିବାକୁ ଭାବିଲି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କର୍ମଫଳ
କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ
ଆଭା ପ୍ରଧାନ

କର୍ମଫଳ

– ଲୀନା, ଲୀନା, ଲୀନା ଆରେ ସୁମି, ଲୀନା କୁଆଡ଼େ ଗଲା? କେତେବେଳୁ ଡାକପକଉଛି ଅଥଚ ସୋର ଶବଦ କିଛି ବି ନାହିଁ । – ପଢ଼ା ଘରେ ଦେଖିବ ଯାଅ । ଅଲିଅଳି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଏକ ଡାହାଣୀର ଅପମୃତ୍ୟୁ
ଗଳ୍ପ
ଡ. ଶ୍ରୀଧର ସାହୁ

ଏକ ଡାହାଣୀର ଅପମୃତ୍ୟୁ

ପୃଥିବୀରେ ଆଖି ଦୃଶିଆ ଭୌଗୋଳିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟେ ଅନେକ ବର୍ଷରେ । କିନ୍ତୁ, ଆମ ଗାଁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ତା’ ଗତିପଥ ବଦଳାଇଲା ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ, ମୁଁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
Close Menu