ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଆଶା
ଗଳ୍ପ
ଡ. ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ସାହୁ

ଆଶା

ମଣ୍ଟୁ ଆଜି ବହୁ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଆସିଛି । ନଈ କୂଳ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ବସିଥିଲା ବେଳେ ହଟାତ ତା’ ନଜର ପଡ଼ିଲା ମନ୍ଦିର କାନ୍ଥ ଉପରେ ଅଙ୍କା ହେଇଥିବା ଗୋଟେ ଝାପ୍ସା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନକଲି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
ଗଳ୍ପ
ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପତି

ନକଲି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ରାଜ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଏ ବର୍ଷ ଭୟଙ୍କର ମରୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି । ଏକଦମ ସିରିଅସ ଅବସ୍ଥା । ଏପରି ଅଦେଖା ଅମୁଣା ପ୍ରକୃତିର ଦାଉ କେବେ ଦେଖା ନଥିଲା ହୋ ଭାଇମାନେ, ଆଜ୍ଞାମାନେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପିକନିକରେ ପ୍ରଭୁ
ଗଳ୍ପ
ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା

ପିକନିକରେ ପ୍ରଭୁ

କୁହୁଡ଼ି ଭିତରୁ ଧାରେ ଆଲୁଅ ପରି ବାଟଟିଏ ଲମ୍ବି ଆସିଛି ସୁନାଯୋଡ଼ିକୁ ଗଉଡ଼ ଗୁଡ଼ାରୁ, ସେଇ ବାଟରେ ଆଜି ମାଣିକ ଆସିଲା… ସବୁଦିନେ ସେ ସେମିତି ଆସେ, ସକାଳେ ସକାଳେ, କ୍ଷୀର ନେଇକି ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସେଦିନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା
ଗଳ୍ପ
ଅବିନାଶ ବେହେରା

ସେଦିନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା

ସବୁଦିନ ପରି ଆଲାର୍ମ ବାଜିବା ଆଗରୁ ନିଦଟି ମୋର ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ତଳ ଠାକୁର ଘରୁ ଘଣ୍ଟିଟି ସେମିତି ବାଜି ଚାଲିଥାଏ । ତକିଆଟିକୁ ମୁଣ୍ଡତଳୁ କାଢ଼ି ମୁହଁ ଉପରେ ଦେଇଦେଲି । କାନକୁ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅନୁଭୂତି
ଗଳ୍ପ
ସଙ୍ଘମିତ୍ରା ମହାପାତ୍ର

ଅନୁଭୂତି

ଅନୁଭୂତି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଅଭିନ୍ନ ଅଂଶ । ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଅଙ୍ଗେନିଭା କଥା ସବୁ କେତେବେଳେ ଅନୁଭୂତିରେ ପରିଣତ ହେଇଯାଏ । ସେ ଅନୁଭୂତିଟି ଭଲ ବି ହେଇଥାଇପରେ କିମ୍ବା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସଂଘର୍ଷ
ଗଳ୍ପ
ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତି ପ୍ରଧାନ

ସଂଘର୍ଷ

“ଦିଲ୍ କିଆ କରେଁ ଜବ କିସିସେ, କିସିକୋ ପ୍ୟାର ହୋ ଯାୟେ । ଜାନେ କାହାଁ କବ କିସିକୋ, କିସିସେ ପ୍ୟାର ହୋ ଯାୟେ ।” ମୋ ଫୋନର ଆଲାରାମ୍ ବାଜୁଥିଲା । “ପ୍ୟାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମୋ ଦେଇ
ଗଳ୍ପ
ପରମିତା ମିଶ୍ର

ମୋ ଦେଇ

ଦେଇ ଆଉ ମୁଁ ମାତ୍ରେ ବର୍ଷେ ବଡ଼ ସାନ । ଦେଇ ପିଲାବେଳୁ ପୋଲିଓରେ ପିଡ଼ିତ । କିନ୍ତୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୃଦୟ ମୋ ଦେଇ’ର । ମୋ ପାଇଁ ମୋ ଦେଇ ମୋର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ହଡ଼ା ବଳଦ ଆଉ ବାରମାସିଆ ଉପାଖ୍ୟାନ
ଗଳ୍ପ
ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ସାହୁ

ହଡ଼ା ବଳଦ ଆଉ ବାରମାସିଆ ଉପାଖ୍ୟାନ

ପିଲା ଦିନେ ମୋ ଭଳି ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ପଢିଥିବେ; ସେମାନେ “ହଡ଼ା ବଳଦର ଆତ୍ମ କାହାଣୀ” ଉପରେ ରଚନାଟିଏ ନିଶ୍ଚୟ ଲେଖିଥିବେ । ହଡ଼ା ବଳଦ ତ ହଡ଼ା ବଳଦ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଖାସି ମାଂସ
ଗଳ୍ପ
ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା

ଖାସି ମାଂସ

ବାବୁନା ଗୋଟେ ନିଶାଡ଼଼ି । ମଦ, ଗଞ୍ଜେଇ, ତମାଖୁ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କିସମର ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରୁଥିବା ନିଶାଖୋର ଯୁବକଟିଏ । ବାପା ଅଜାଙ୍କ ଜମିଦାରୀ ଦିନେ ଥିଲା । ଏବେ ସେ ଜମିଦାରୀ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବିଡ଼ାଏ ସଳିତା
ଗଳ୍ପ
ବିସ୍ମିତା ସାହୁ

ବିଡ଼ାଏ ସଳିତା

ଶୀତ ଟିକେ ଜୋରରେ ପଡ଼ିଲାଣି । ଦେହ ହାତ ଥଣ୍ଡାରେ କୋଲୁଅ ମାରିଯାଉଛି । ରାସ୍ତାଘାଟ ଆଜିକାଲି ବହୁତ ଗହଳି ରହୁଛି । ଯେଉଁଆଡ଼େ ଚାହିଁବ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବାଣ । ଆଗରେ କାର୍ତ୍ତିକ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନିରୁତ୍ସବ
ଗଳ୍ପ
ଅଜାତ ମିତ୍ର

ନିରୁତ୍ସବ

ପଡ଼ି ଉଠି ଧାଇଁଛି । ଭାବିବାକୁ ତର ନାହିଁ, ମନରେ ସୁଖ ନାହିଁ, ଦୁଃଖ ବି ନାହିଁ । ସେ କିଏ, ତା’ ବି ଭୁଲି ଯାଇଛି । ତା’ର କିଛି କାହାଣୀ ନାହିଁ,

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପାରିଜାତ
ଗଳ୍ପ
ଆଭା ପ୍ରଧାନ

ପାରିଜାତ

ସୁପ୍ରଭାତ ବନ୍ଧୁଗଣ । ରେଡ଼ିଓ ରକ୍ସକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ଆପଣଙ୍କୁ, ମୁଁ ସମୀର । ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ସମୀର ପୁରା ଅନ୍-ପ୍ରିପେୟାର୍ଡ୍ । ଏ ଗୋଟେ ଲାଇନରେ ଭାବୁଥିବେ, ସମୀରର ମୁଣ୍ଡ ମାଡ଼ ହେଇ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »

ଗଳ୍ପ ବିଭାଗ

ଆଶା
ଗଳ୍ପ
ଡ. ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ସାହୁ

ଆଶା

ମଣ୍ଟୁ ଆଜି ବହୁ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଆସିଛି । ନଈ କୂଳ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ବସିଥିଲା ବେଳେ ହଟାତ ତା’ ନଜର ପଡ଼ିଲା ମନ୍ଦିର କାନ୍ଥ ଉପରେ ଅଙ୍କା ହେଇଥିବା ଗୋଟେ ଝାପ୍ସା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନକଲି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
ଗଳ୍ପ
ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପତି

ନକଲି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ରାଜ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଏ ବର୍ଷ ଭୟଙ୍କର ମରୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି । ଏକଦମ ସିରିଅସ ଅବସ୍ଥା । ଏପରି ଅଦେଖା ଅମୁଣା ପ୍ରକୃତିର ଦାଉ କେବେ ଦେଖା ନଥିଲା ହୋ ଭାଇମାନେ, ଆଜ୍ଞାମାନେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପିକନିକରେ ପ୍ରଭୁ
ଗଳ୍ପ
ବିଜୟ କୁମାର ଜେନା

ପିକନିକରେ ପ୍ରଭୁ

କୁହୁଡ଼ି ଭିତରୁ ଧାରେ ଆଲୁଅ ପରି ବାଟଟିଏ ଲମ୍ବି ଆସିଛି ସୁନାଯୋଡ଼ିକୁ ଗଉଡ଼ ଗୁଡ଼ାରୁ, ସେଇ ବାଟରେ ଆଜି ମାଣିକ ଆସିଲା… ସବୁଦିନେ ସେ ସେମିତି ଆସେ, ସକାଳେ ସକାଳେ, କ୍ଷୀର ନେଇକି ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସେଦିନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା
ଗଳ୍ପ
ଅବିନାଶ ବେହେରା

ସେଦିନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା

ସବୁଦିନ ପରି ଆଲାର୍ମ ବାଜିବା ଆଗରୁ ନିଦଟି ମୋର ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ତଳ ଠାକୁର ଘରୁ ଘଣ୍ଟିଟି ସେମିତି ବାଜି ଚାଲିଥାଏ । ତକିଆଟିକୁ ମୁଣ୍ଡତଳୁ କାଢ଼ି ମୁହଁ ଉପରେ ଦେଇଦେଲି । କାନକୁ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅନୁଭୂତି
ଗଳ୍ପ
ସଙ୍ଘମିତ୍ରା ମହାପାତ୍ର

ଅନୁଭୂତି

ଅନୁଭୂତି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଅଭିନ୍ନ ଅଂଶ । ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଅଙ୍ଗେନିଭା କଥା ସବୁ କେତେବେଳେ ଅନୁଭୂତିରେ ପରିଣତ ହେଇଯାଏ । ସେ ଅନୁଭୂତିଟି ଭଲ ବି ହେଇଥାଇପରେ କିମ୍ବା

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସଂଘର୍ଷ
ଗଳ୍ପ
ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତି ପ୍ରଧାନ

ସଂଘର୍ଷ

“ଦିଲ୍ କିଆ କରେଁ ଜବ କିସିସେ, କିସିକୋ ପ୍ୟାର ହୋ ଯାୟେ । ଜାନେ କାହାଁ କବ କିସିକୋ, କିସିସେ ପ୍ୟାର ହୋ ଯାୟେ ।” ମୋ ଫୋନର ଆଲାରାମ୍ ବାଜୁଥିଲା । “ପ୍ୟାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମୋ ଦେଇ
ଗଳ୍ପ
ପରମିତା ମିଶ୍ର

ମୋ ଦେଇ

ଦେଇ ଆଉ ମୁଁ ମାତ୍ରେ ବର୍ଷେ ବଡ଼ ସାନ । ଦେଇ ପିଲାବେଳୁ ପୋଲିଓରେ ପିଡ଼ିତ । କିନ୍ତୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୃଦୟ ମୋ ଦେଇ’ର । ମୋ ପାଇଁ ମୋ ଦେଇ ମୋର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ହଡ଼ା ବଳଦ ଆଉ ବାରମାସିଆ ଉପାଖ୍ୟାନ
ଗଳ୍ପ
ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ସାହୁ

ହଡ଼ା ବଳଦ ଆଉ ବାରମାସିଆ ଉପାଖ୍ୟାନ

ପିଲା ଦିନେ ମୋ ଭଳି ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ପଢିଥିବେ; ସେମାନେ “ହଡ଼ା ବଳଦର ଆତ୍ମ କାହାଣୀ” ଉପରେ ରଚନାଟିଏ ନିଶ୍ଚୟ ଲେଖିଥିବେ । ହଡ଼ା ବଳଦ ତ ହଡ଼ା ବଳଦ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଖାସି ମାଂସ
ଗଳ୍ପ
ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା

ଖାସି ମାଂସ

ବାବୁନା ଗୋଟେ ନିଶାଡ଼଼ି । ମଦ, ଗଞ୍ଜେଇ, ତମାଖୁ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କିସମର ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରୁଥିବା ନିଶାଖୋର ଯୁବକଟିଏ । ବାପା ଅଜାଙ୍କ ଜମିଦାରୀ ଦିନେ ଥିଲା । ଏବେ ସେ ଜମିଦାରୀ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବିଡ଼ାଏ ସଳିତା
ଗଳ୍ପ
ବିସ୍ମିତା ସାହୁ

ବିଡ଼ାଏ ସଳିତା

ଶୀତ ଟିକେ ଜୋରରେ ପଡ଼ିଲାଣି । ଦେହ ହାତ ଥଣ୍ଡାରେ କୋଲୁଅ ମାରିଯାଉଛି । ରାସ୍ତାଘାଟ ଆଜିକାଲି ବହୁତ ଗହଳି ରହୁଛି । ଯେଉଁଆଡ଼େ ଚାହିଁବ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବାଣ । ଆଗରେ କାର୍ତ୍ତିକ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ନିରୁତ୍ସବ
ଗଳ୍ପ
ଅଜାତ ମିତ୍ର

ନିରୁତ୍ସବ

ପଡ଼ି ଉଠି ଧାଇଁଛି । ଭାବିବାକୁ ତର ନାହିଁ, ମନରେ ସୁଖ ନାହିଁ, ଦୁଃଖ ବି ନାହିଁ । ସେ କିଏ, ତା’ ବି ଭୁଲି ଯାଇଛି । ତା’ର କିଛି କାହାଣୀ ନାହିଁ,

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପାରିଜାତ
ଗଳ୍ପ
ଆଭା ପ୍ରଧାନ

ପାରିଜାତ

ସୁପ୍ରଭାତ ବନ୍ଧୁଗଣ । ରେଡ଼ିଓ ରକ୍ସକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ଆପଣଙ୍କୁ, ମୁଁ ସମୀର । ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ସମୀର ପୁରା ଅନ୍-ପ୍ରିପେୟାର୍ଡ୍ । ଏ ଗୋଟେ ଲାଇନରେ ଭାବୁଥିବେ, ସମୀରର ମୁଣ୍ଡ ମାଡ଼ ହେଇ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
Close Menu