କବିତା ବିଭାଗ

ସମ୍ପର୍କ
କବିତା
ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା

ସମ୍ପର୍କ

ହାତ ଧରି ମୁହିଁ ବାହା ହୋଇ ଅଛି ହେଇ ପାରିବିନି ପର ପୁଅ ବୋହୂ ସିନା ହେଲେ ନିରିଦୟ କରିଦେଲେ ସାତ ପର । ଦୁଃଖ ଯାତନାକୁ ଆପଣାର କରି କାଟିବା ଆମରି ଦିନ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବହିର ଜମାନା
କବିତା
ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ

ବହିର ଜମାନା

ବହିର ଜମାନା ସରି ବସିଲାଣି ବଂଚି ରହିଛି ଲେଖା କାଗଜ ଛାଡ଼ି ପରଦା ଉପରେ ଦେଉଛି ବେଶି ଦେଖା କେହି ପାରିବନି କେବେ ବି କରି ବହି ମୁଂଡକାଟ ଆକାର ପ୍ରକାର ବଦଳି ଗଲାଣି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରେମ ବନ୍ଦୀ
କବିତା
ଆଶୁତୋଷ ମେହେର

ପ୍ରେମ ବନ୍ଦୀ

ମୋ ହୃଦୟ ଭିତରର ନିବୁଜ କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ତୁମେ ଏକ ଆସାମୀ ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାର ନେଇ ॥ ମନ ଅଧିକାରୀ ବିଚାର ସାରି ଆଦେଶ ଦେଲେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ରୁଦ୍ଧ ଏକ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମନର ଫସଲ
କବିତା
ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ

ମନର ଫସଲ

ସେମାନଂକ ସବୁ ମିଛମିଶା କଥା ଶୁଣି ହସିବାର ସାହସ ପୋଷିଛିଁ ବୋଲି ସତ କହୁଥାଏଁ ହୁଏଁନାହିଢ଼ଁ କେବେ କର୍କଶ ଶୁଣି ସାରିଲେ ଶହେ ପଦ କଥା କହିଦିଏଁ ପଦେ ଅଧେ କିଏ ପାଇଥାଏ ଉତ୍ସାହ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅପେକ୍ଷା
କବିତା
ଶ୍ରୀମାନ ଅଜରା

ଅପେକ୍ଷା

ଲିଭି ଯାଇଛି, ପାଖା ପାଖି ଲେଖାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ନାଁ, ସେଇ ପ୍ରାଚୀନ ପ୍ରାଚୀରରୁ… କାହିଁ କେତେ ନୂଆ ନାଁ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ସେଠାରେ ନୂଆ କରି ଏବେ ଚୁନ ଆଉ ରଙ୍ଗରେ । ପାଶୋରି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କଳୁଷିତ ସମାଜ
କବିତା
ଶୁଭଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର

କଳୁଷିତ ସମାଜ

ପଙ୍ଗୁ ସଭ୍ୟତାକୁ ଏତେ ପାଖରୁ ଦେଖି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଆଜି ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ କରୁଛି, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଗତି ସତେ ଯେମିତି ମଣିଷକୁ ଆଜି ଯନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିଛି, ମଣିଷର ଭାବ ଆଜି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପାଲଟା ପବନ
କବିତା
ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପାଲ

ପାଲଟା ପବନ

ବହିଗଲେ ଥରେ କମ୍ପିଯାଏ ଦେହ ସମୟରେ ଜାଳିଦିଏ, ନାକ ଦୁଇ ପୁଣି ଯାଏ ବୁଜି ପରେ ବାସନା ବି ଢାଳିଦିଏ । ଗର୍ଜନ ଶୁଭଇ କୋଳାହଳ ମୟ ବାରୁଦର ଗନ୍ଧ ପାଶେ, ପତର ଝଡ଼ଇ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଫୁଲେଇ ଫଗୁଣ
କବିତା
ନିନୁ ନାଏକ

ଫୁଲେଇ ଫଗୁଣ

ଫଗୁଣ ରାଣୀ ଲୋ ଫଗୁଣ ରାଣୀ ତୋ ରଙ୍ଗ ରୂପେ ସଭିଙ୍କୁ କଲୁ ଗୁଣି ଋତୁରାଜ ବସନ୍ତକୁ ସାଥେ ନେଇ ନାନା ରଙ୍ଗେ ସଜେଇ ହେଉ ଫୁଲେଇ । ତୋ ମାସେ ଦୋଳ ଯାତ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଉଠ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର
କବିତା
ଜଗନ୍ନାଥ ଚୌଧୁରୀ

ଉଠ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର

ଆଜିର ସମାଜେ ଆଉ ସେ ମହକ ନାହିଁ, ଭୁଲିଗଲେ ସବୁ ଆମ ଇତିହାସ ଖୋଜିଲେ ମିଳିବ କାହିଁ ॥୧॥ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର ଧରି ଆସ୍ତ୍ର ତୁମର, ମନୁଷ୍ୟତା ହିଜଗଲା ଖୋଜି ବାହାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଗୁରୁ ହିଁ ମହାନ
କବିତା
ଡମ୍ବରୁଧର ବାଗ

ଗୁରୁ ହିଁ ମହାନ

ଏ ମହୀମଣ୍ଡଳେ ଯେତେ ରହିଛନ୍ତି ତରୁଲତା କୀଟ ଗଣ । ତା’ସାଙ୍ଗକୁ ଯେତେ ସଜୀବ ନିର୍ଜୀବ ସର୍ବେ ଆମ ଗୁରୁ ଜାଣ । ପିତାମାତାଠାରୁ ହୋଇଛୁ ଜନମ ସେ ଆମ ପ୍ରଥମ ଗୁରୁ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ
କବିତା
ସଦାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ

ଋତୁ ରୂପବନ୍ତ ବିଳାସୀ ବସନ୍ତ କରିଲାଣି ଧରାବତରଣ କୋକିଳର କୁହୁ ମଧୁପ ଗୁଞ୍ଜନେ ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ ॥୧॥ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ରୁକ୍ଷତା ବର୍ଷାର ତାଣ୍ଡବ ଶୀତର ଶିଶିର ହଜିଲାଣି ମୁଣ୍ଡିତ ବୃକ୍ଷ ବଲ୍ଳରୀକୁ ଧରି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସୃଷ୍ଟି
ଭଜନାଞ୍ଜଳି
ସୁଶ୍ରୀ ସଂଗୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ସୃଷ୍ଟି

ସ୍ରଷ୍ଟା ହେ ! କେମିତି ଗଢ଼ିଛ ତମେ ଏ ସୁନ୍ଦର ସୃଷ୍ଟି ଯହିଁ ଦିଶେ ବହୁ ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ ମନୋହର ସୁନାର ଫସଲ ଭରା ଯା’ର ଗନ୍ତାଘର ସୁଷମାରେ ବିମଣ୍ଡିତ ଯିଏ ଶୋଭାର ଅଫୁରନ୍ତ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »

କବିତା ବିଭାଗ

ସମ୍ପର୍କ
କବିତା
ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା

ସମ୍ପର୍କ

ହାତ ଧରି ମୁହିଁ ବାହା ହୋଇ ଅଛି ହେଇ ପାରିବିନି ପର ପୁଅ ବୋହୂ ସିନା ହେଲେ ନିରିଦୟ କରିଦେଲେ ସାତ ପର । ଦୁଃଖ ଯାତନାକୁ ଆପଣାର କରି କାଟିବା ଆମରି ଦିନ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବହିର ଜମାନା
କବିତା
ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ

ବହିର ଜମାନା

ବହିର ଜମାନା ସରି ବସିଲାଣି ବଂଚି ରହିଛି ଲେଖା କାଗଜ ଛାଡ଼ି ପରଦା ଉପରେ ଦେଉଛି ବେଶି ଦେଖା କେହି ପାରିବନି କେବେ ବି କରି ବହି ମୁଂଡକାଟ ଆକାର ପ୍ରକାର ବଦଳି ଗଲାଣି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପ୍ରେମ ବନ୍ଦୀ
କବିତା
ଆଶୁତୋଷ ମେହେର

ପ୍ରେମ ବନ୍ଦୀ

ମୋ ହୃଦୟ ଭିତରର ନିବୁଜ କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ତୁମେ ଏକ ଆସାମୀ ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାର ନେଇ ॥ ମନ ଅଧିକାରୀ ବିଚାର ସାରି ଆଦେଶ ଦେଲେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ରୁଦ୍ଧ ଏକ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ମନର ଫସଲ
କବିତା
ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ

ମନର ଫସଲ

ସେମାନଂକ ସବୁ ମିଛମିଶା କଥା ଶୁଣି ହସିବାର ସାହସ ପୋଷିଛିଁ ବୋଲି ସତ କହୁଥାଏଁ ହୁଏଁନାହିଢ଼ଁ କେବେ କର୍କଶ ଶୁଣି ସାରିଲେ ଶହେ ପଦ କଥା କହିଦିଏଁ ପଦେ ଅଧେ କିଏ ପାଇଥାଏ ଉତ୍ସାହ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଅପେକ୍ଷା
କବିତା
ଶ୍ରୀମାନ ଅଜରା

ଅପେକ୍ଷା

ଲିଭି ଯାଇଛି, ପାଖା ପାଖି ଲେଖାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ନାଁ, ସେଇ ପ୍ରାଚୀନ ପ୍ରାଚୀରରୁ… କାହିଁ କେତେ ନୂଆ ନାଁ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ସେଠାରେ ନୂଆ କରି ଏବେ ଚୁନ ଆଉ ରଙ୍ଗରେ । ପାଶୋରି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
କଳୁଷିତ ସମାଜ
କବିତା
ଶୁଭଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର

କଳୁଷିତ ସମାଜ

ପଙ୍ଗୁ ସଭ୍ୟତାକୁ ଏତେ ପାଖରୁ ଦେଖି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଆଜି ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ କରୁଛି, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଗତି ସତେ ଯେମିତି ମଣିଷକୁ ଆଜି ଯନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିଛି, ମଣିଷର ଭାବ ଆଜି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ପାଲଟା ପବନ
କବିତା
ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପାଲ

ପାଲଟା ପବନ

ବହିଗଲେ ଥରେ କମ୍ପିଯାଏ ଦେହ ସମୟରେ ଜାଳିଦିଏ, ନାକ ଦୁଇ ପୁଣି ଯାଏ ବୁଜି ପରେ ବାସନା ବି ଢାଳିଦିଏ । ଗର୍ଜନ ଶୁଭଇ କୋଳାହଳ ମୟ ବାରୁଦର ଗନ୍ଧ ପାଶେ, ପତର ଝଡ଼ଇ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଫୁଲେଇ ଫଗୁଣ
କବିତା
ନିନୁ ନାଏକ

ଫୁଲେଇ ଫଗୁଣ

ଫଗୁଣ ରାଣୀ ଲୋ ଫଗୁଣ ରାଣୀ ତୋ ରଙ୍ଗ ରୂପେ ସଭିଙ୍କୁ କଲୁ ଗୁଣି ଋତୁରାଜ ବସନ୍ତକୁ ସାଥେ ନେଇ ନାନା ରଙ୍ଗେ ସଜେଇ ହେଉ ଫୁଲେଇ । ତୋ ମାସେ ଦୋଳ ଯାତ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଉଠ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର
କବିତା
ଜଗନ୍ନାଥ ଚୌଧୁରୀ

ଉଠ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର

ଆଜିର ସମାଜେ ଆଉ ସେ ମହକ ନାହିଁ, ଭୁଲିଗଲେ ସବୁ ଆମ ଇତିହାସ ଖୋଜିଲେ ମିଳିବ କାହିଁ ॥୧॥ ଉଠ ହେ ବୀର ପୁତ୍ର ଧରି ଆସ୍ତ୍ର ତୁମର, ମନୁଷ୍ୟତା ହିଜଗଲା ଖୋଜି ବାହାର

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ଗୁରୁ ହିଁ ମହାନ
କବିତା
ଡମ୍ବରୁଧର ବାଗ

ଗୁରୁ ହିଁ ମହାନ

ଏ ମହୀମଣ୍ଡଳେ ଯେତେ ରହିଛନ୍ତି ତରୁଲତା କୀଟ ଗଣ । ତା’ସାଙ୍ଗକୁ ଯେତେ ସଜୀବ ନିର୍ଜୀବ ସର୍ବେ ଆମ ଗୁରୁ ଜାଣ । ପିତାମାତାଠାରୁ ହୋଇଛୁ ଜନମ ସେ ଆମ ପ୍ରଥମ ଗୁରୁ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ
କବିତା
ସଦାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ

ଋତୁ ରୂପବନ୍ତ ବିଳାସୀ ବସନ୍ତ କରିଲାଣି ଧରାବତରଣ କୋକିଳର କୁହୁ ମଧୁପ ଗୁଞ୍ଜନେ ବସନ୍ତ କଲାଣି ରାଜପଣ ॥୧॥ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ରୁକ୍ଷତା ବର୍ଷାର ତାଣ୍ଡବ ଶୀତର ଶିଶିର ହଜିଲାଣି ମୁଣ୍ଡିତ ବୃକ୍ଷ ବଲ୍ଳରୀକୁ ଧରି

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
ସୃଷ୍ଟି
ଭଜନାଞ୍ଜଳି
ସୁଶ୍ରୀ ସଂଗୀତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ସୃଷ୍ଟି

ସ୍ରଷ୍ଟା ହେ ! କେମିତି ଗଢ଼ିଛ ତମେ ଏ ସୁନ୍ଦର ସୃଷ୍ଟି ଯହିଁ ଦିଶେ ବହୁ ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ ମନୋହର ସୁନାର ଫସଲ ଭରା ଯା’ର ଗନ୍ତାଘର ସୁଷମାରେ ବିମଣ୍ଡିତ ଯିଏ ଶୋଭାର ଅଫୁରନ୍ତ

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ »
Close Menu